Wizyta w sanatorium w Busku-Zdroju

Jeśli Twój organizm wymaga regeneracji, a Twoja dusza ukojenia musisz odwiedzić piękne miejsce w Polsce, które zachwyca atmosferą relaksu i odnowy. Wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze z dala od zgiełku wielkich miast, a także doskonała infrastruktura wypoczynkowa sprawia, że po prostu trzeba się tu wybrać. Takim miejscem nieco na uboczu, które odwiedza setki kuracjuszy jest Busko Zdrój sanatorium.

Tradycja i nowoczesność
Miasto Busko-Zdrój wraz z busko zdrój sanatorium to miejsce w województwie świętokrzyskim – 50 km od Kielc. Właściwości lecznicze tego miejsca dostrzeżono już w średniowieczu, zaś w XIX otworzono oficjalnie uzdrowisko, które szybko stało się jednym z najważniejszych w kraju. Oczywiście miejsce to posiada spory estetyczny park zdrojowy z ponad 4500 drzewami oraz licznymi obiektami sanatoryjnymi, które są ciągle modernizowane. Busko Zdrój sanatorium specjalizuje się w leczeniu schorzeń neurologicznych, reumatologicznych, dermatologicznych czy też układu krążenia, a także ortopedycznych. Korzysta się przy tym z wód jodkowo-bromkowych, borowiny jak również wód siarczkowych. Głównie jednak korzysta się z jonu siarczkowego, który w czasie kąpieli przenika przez skórę do krwi i dostaje się do naszego organizmu. Są to unikatowe złoża w skali kraju, co wpływa na specyfikę tego miejsca. Kilkanaście obiektów leczniczych dysponuje obecnie ponad 2 tysiącami miejsc dla kuracjuszy.

Unikatowe miejsce
Najbardziej znanym obiektem obok romantycznego parku zdrojowego jest Sanatorium Marconi. Jest to piękny budynek zarówno wewnątrz jak i wewnątrz, w którym można napić się wód siarczkowych. Te właśnie wody lecznice zawierają liczne ilości jodu, bromu, fluoru, a także inne mikroelementy. Wody te wykorzystywane są nie tylko w leczeniu, ale też po prostu do picia – produkuje się „Buskowiankę” i „Buskowiankę-Zdrój”. Właściwości tych wód obniżają np. poziom cholesterolu i cukru we krwi. Natomiast budowa obiektu „Marconi” zwanego „Łazienkami” wyznaczała dalsze plany zagospodarowania centrum zdrojowego. Inne znane obiekty to Sanatorium „Włókniarz” czy Szpital Uzdrowiskowy „Krystyna”.

Widać więc wyraźnie, iż busko zdrój sanatorium dominuje w województwie świętokrzyskim, jako miejsce lecznicze i turystyczne. Realizując swoje funkcje medyczne, zaspokaja również potrzeby mieszkańców dotyczące pracy czy rekreacji. Jeśli dodamy do tego ekskluzywne obiekty hotelowe, a także piękną słoneczną pogodę, z której słynie Busko-Zdrój to nie mamy nad czym się zastanawiać tylko pakować bagaże i wyruszać do tej wspaniałej miejscowości.